Saved Bookmarks
| 1. |
The bulk modulus of a gas is 6 × 103 N/m^2 .The additional pressure needed to reduce the volume of the liquid by 10% is: |
|
Answer» P = 600 N / m²Explanation:Given : Bulk modulus B = 6 × 10³ N / m²= > Δ V / V × 100 = 10 %= > Δ V / V = 10 / 100= > Δ V / V = 1 / 10= > Δ V / V = 10⁻¹ We know : B = P / ( Δ V / V ) = > P = B × Δ V / VPutting VALUES here we get : = > P = 6 × 10³ × 10⁻¹ = > P = 6 × 10²= > P = 600 N / m²Therefore we get required answer. |
|