Saved Bookmarks
| 1. |
The average age of 50 pupils in a clss is 10.5.if the class teacher is included,the average increases by 5.then the age of the class teacher is |
|
Answer» Solution: _______ Average age = 10.5 Sum of total age of the 50 students = 50 x 10.5 = 525 After including the teacher total strength = 51 new average = 10.5 + 0.5 = 11 sum of total age of all 51 = 51 x 11 = 561 the age of teacher = 561 - 525 = 36 So, the age of the teacher is 36 years Note: I have MADE a correction in the given question by taking numeral 5 as 0.5. _______________________________________ Any problem in understanding the solution, please feel fee to ASK in the COMMENT box. |
|