1.

the area of a trapezium in which the parallel sides are 28m and 40 m non parallel sides are 9 m and 15 m is

Answer»

Answer:
Area of trapezium=1/2*sum of parallel sides*height
=1/2*68*15
=510
Therefore,area will be 510 sq.m.

Please MARK me as BRAINLIEST.





Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions