Saved Bookmarks
| 1. |
The area of a square field is 60025 m^2 a man cycles along its boundary at the speed of 18 km per hr in how much time will he return |
|
Answer» Area of SQUARE = 60025 m^2 = (a)^2 is the FORMULA so we get side = 245 m Speed = 18 KMPH = 18* (5/18) mps = 5 mps Distance = 245 * 4 = 980 m Time = D/S = 980/5 = 196 seconds |
|