1.

The adjacent sides of a parallelogram are 15cm and 8cm. If the distance between the longer sides is 4cm, find the distance between the shorter sides.

Answer»

Given bigger side as BASE =15cm
smaller side as base=8CM
distance (HEIGHT) between the longer
side =4cm
=15×4=60
area of parallelogram =
60cm {}^{2}
area of parallelogram =base(8cm) ×height
60=8×height

height=60/8=15/2=7.5cm, HENCE the distance between the shorter side is 7.5 cm

hope it helps you



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions