1.

The acceleration of a 50-kg block of cement that is pulled sideways with a net force of 250 N.

Answer»

tion:FIRST, we need to use NEWTON's second law of motion, which states thatF=ma F is the FORCE in newtons (N) m is the mass of the object in kilogramsa is the acceleration of the object in m/s2 So, plugging in,600=50a , a=60050=12 So, the acceleration is right now 12m/s2 . But, it is being pulled up, so gravity, which has an acceleration of ≈9.8m/s2 , pulls it in the opposite direction, which is down.That means, that we need to subtract.12m/s2−9.8m/s2=2.2m/s2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions