1.

tain rosses a Lelearapth postandl au11ん.cyLosees a64 msecomo)820 keam

Answer»

let the speed of the train be V

so, length of train will be L = V*8 ......(1)

and for bridge the equation will be

(L+264) = V*20.......(2)

=> divide eq 2 by 1 we get

(L+264)/L = 20/8=> 8L + 2112 = 20L=> 12L = 2112 or length of train = 2112/12 = 176 m

and speed = 176/8 = 22 m/s.

79.2 is and

Speed =dist/time =264/(tfinal-tinitial) = 264/12 =22m/s

check your unit.. I have reported answer in m/s... convert it into km/h... you will get your answer.

22m/s = 22*18/5 = 79.2km/h



Discussion

No Comment Found