Saved Bookmarks
| 1. |
Suppose a person lying flat on the beach and the rate of absorption of energy from the sun is 500 W. Find the angle of incidence of the sun's rays along the horizontal. (The surface area of the body is 0.8 m², emission = 0.7). |
|
Answer» ate of ABSORPTION of energy from the sun = 500 WSurface area of the BODY = 0.8 m²Emission = 0.7To find:Angle of incidence of the sun's rays along the HORIZONTAL.Answer: = 500 W where, α = angle of incidence of the sun rays with the horizontal e = EMMISIVITY A = area I = solar energy density = 1000 W/m² 500 = 1000 *0.7 *0.8 cos α ⇒ α = 26.77 °Angle of incidence of the sun's rays along the horizontal = 26.77 ° |
|