1.

Step-1:- Calculate total energy per unit mass possessed bywater at a point where the pressure is0.1x10% N/m2, velocity 0.02 m/s and height ofwater level from the ground is 10 cm. (Density ofwater = 1000kg/mº, g=9.8 m/s)​

Answer»

al energy PER unit mass possessed by water at a point where the pressure is 0.1x10% N/m², VELOCITY 0.02 m/s and height of water level from the GROUND  10 cm is equal to 10.9802 J/kgGiven: Pressure = P = 0.1 × 10⁵ N/m² Velocity = V = 0.02 m/sHeight = h = 10 cm = 0.1 mDensity of water = ρ = 1000 kg/m³Acceleration due to gravity = g = 9.8 m/s²The total energy per unit mass is given as the sum of pressure energy per unit mass, kinetic energy per unit mass and gravitational potential energy per unit mass.T.E = P/ρ + ( v² ) + (gh)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions