Saved Bookmarks
| 1. |
State the magnitude and direction of the force of gravity acting on the body of mass 9kg.( g=10m/s2) |
|
Answer» -90 NExplanation:Given :Mass of body (m) = 9kg Acceleration of Gravity {Negative} (a) = - 10 m/s²Force (F) = ? NFrom Second Law Of MOTION (NEWTON's Law) (i) F = m × a F = 9 × (-10) F = - 90 NHence , Magnitude Of Force WOULD Be -90 Newton.(II) From 3rd Law of Motion The force of gravity acting on the body is negative. |
|