| 1. |
Speed of the train excluding stoppages is 15 km/hr and including stoppages is 11 km/hr. The trainstops in 1 hr for |
Answer» Given:The speed of the train excluding stoppages = 15 km/hr The speed of the train including stoppages = 11 km/hr To find:The stopping time for the train in 1 hr Solution:To find the average stopping time (in MINUTES) for the train per hour, we will use the following formula: where Difference between the speeds = 15 - 11 = 4 km/hr Now, by substituting the given values in the formula, we get Thus, the train stops in 1 hr for 16 minutes. ---------------------------------------------------------------------------------- Also View:A train has an average speed of 45 km/without stoppages and 36 km/hr including stoppage time. Calculate the average stopping time (in minutes) per hour for the train. Without stoppage, a train travels at an average speed of 75 km/h and with stoppages it covers the same distance at an average speed of 60 km/h. how many minutes per hour does the train stop? |
|