Saved Bookmarks
| 1. |
Speed of a train increases from 36km/h to 72 km/h in 10 minutes. Find the distance moved by train during this time. |
|
Answer» vi = 36km/hr = (36×1000)/3600 = 10m/s vf = 72km/h =(72×1000)/3600 = 70m/st = 10 MINS = 10 × 60 = 600seca= ??∵ a=(vf-vi)/TA= (20-10)/600a= 10/600a= 1/60m/s×s ∴s=vit+1/2at²s=10×600+(1/2)(1/60)(600)²S=6000+(1/120)(360000)S=6000+3000S=9000mExplanation:For find distance we should find acceleration first then can be find distance with 2nd equation of MOTION. |
|