1.

speed of 72 km/hr. How far is Warangal from New DeunA train is booked to do the run between two places, 55 km apart, in I hr 20 min. If it travels forhe first 30 km at 36 km an hour, at what speed must it travel for the rest of the distance in ortocomplete the journey in time?

Answer»

55km= ABTotal time= 1 hour 20 minTotal distance travelled= 30kmS1= 36km/hrT1= distance travelled/S1=30/36=5/6 hr=50minremaining time= 40 min = 4/6 hrremaining distance= 25kmrequired speed= 25/(4/6) km/hr=25*6/4 km/hr=150/4 km/hr= 37.5 km/hr



Discussion

No Comment Found