1.

Some articles were brought at 6 for Rs 5 and sold at 5 for Rs 6 find the gain percent​

Answer»

Answer:44%

step by step  explanation

Cost of 1 article = Rs 5/6.

selling PRICE of 1 article = Rs 6/5.

profit = 6/5 - 5/6 = Rs 11/30.

% GAIN = (11/30)/5/6*100 = 11/25 = 44%



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions