1.

Solve the question below. Please note that the answer should be in SI unit. (Optional - If anyone is making a career in physics, do let me know)

Answer»

distance COV./ time taken...............(a)Explanation:  distance cov. =  circumfer. = 2 π R × 0.01 (radii= cm⇒m)= 0.66 time taken:- 60 s putting VALUES in (a) =======ans= 0.011 m/s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions