1.

Solve Q7 step by step in copy

Answer»

Height from which the ball was DROPPED = 20m


acceleration = 10m/s²


As the ball is dropped, its initial velocity, u = 0m/s


From LAWS of motion,


→ v² - u² = 2as


→ v² = 2as


→ v² = 2 (10) (20)


v = 20 m/s


Now, v = u + at


→ 20 = 0 + (10)t


→ 10t = 20


t = 2 seconds


Therefore, 2 seconds after being dropped, the ball will strike the GROUND with a velocity of 20 m/s


Hope it helps!!



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions