Saved Bookmarks
| 1. |
Soap bubble is blown to a diameter of 7 cm. If36960 ergs of work is done in blowing it further, find the new radius, if surface tension of the soap solution is 40 dynes/cm. |
|
Answer» nRadius of the expanded BUBBLE is 7 CM GivenInitial Diameter (D) = 7 cm Initial RADIUS (R) = 7/2 cm Work Done (W) = 36960 ErgsSurface Tension (S) = 40 Dyne/cm To finDNew Radius of the Bubble Let r be the new radius of the bubble Using the Relation, SUBSTITUTING the VALUES, |
|