1.

Shripati sold a land for Rs. 2,50,000 to Mr. Sadashiv through a broker. Broker received 2% brokerage from both. Find the total brokerage received by the broker.

Answer» BROKER received BROKERAGE from Shripati = 2% of 250000
= 2 × 250000/100
= 2 × 2500 = 5000 Rs.

again Broker received brokerage from SADASHIV = 2% of 250000
= 2 × 250000/100
= 2 × 2500 = 5000 Rs.

hence, total brokerage received by the broker = 5000 + 5000 = 10,000 Rs.


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions