1.

Shreya bought \( 8 \frac{1}{2} kg \) of rice for \( ₹ 148 \frac{3}{4} \). Find the price of rice per \( kg \).

Answer»

Cost of 17/2 kg sugar=(148*4+3)/4 kg
595/4 (Rs.)
Cost of 1 kg of sugar=595/4  divided by 17/2
=595/4*2/17
Rs.17.5



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions