1.

Shabnam has some chocolates. She gives l5% of it to Joseph. If she gives30 chocolates to Joseph, then how many chocolates did she havepreviously? (2017)(1) 60 (2) 150 (3) 200 (4) 905,

Answer»

suppose Shabnam has x chocolatesshe gives 15% to Joseph which is 30so 0.15x=30 so x=30/0.15=200so she have previously 200 chocolates.



Discussion

No Comment Found