1.

Seema bought a two wheeler for rs 36000 and then bought some extra fitting .she sold it at a profit of 10% and she got a selling price of rs 44000. how much did she spend to buy the extra fittings for the vehicle.you will give right answer i will give u 5 thnks​

Answer»

Answer:

Let the C.P. be 100.

Profit =10%, S.P. = 110

If S.P. is 110, then C.P. is 100.

When S.P. is 44,000

C.P. =

110

44000×100

= 40,000

∴ Amount spent on EXTRA fittings =40,000−36,000= 4,000.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions