Saved Bookmarks
| 1. |
Seema bought a two wheeler for rs 36000 and then bought some extra fitting .she sold it at a profit of 10% and she got a selling price of rs 44000. how much did she spend to buy the extra fittings for the vehicle |
|
Answer» Answer: the answer is 4000 Step-by-step explanation: CP = 36000 LET THE FITTINGS BE X OVERHEAD CP = 36000+X SP = 44000 PROFIT IS 10% ATQ SP = CP * 100+PROFIT %/100 44000= 36000+X * 110 / 100 44000*100/ 110 = 36000+X (TRANSPOSING 110/100 ) TO LHS 40,000 = 36,000-X => X = 40,000-36,000 => X = 4000 BRAINLIST ME IF IT WAS FINE |
|