1.

Sagar bought an article for Rs.1215 and spent Rs. 35 on transportation. At what price he should sell to make a profit of 16%

Answer»

ANSWER:

CP= ₹1215

Transportation charge=₹35

ACP= ₹1215+₹35= ₹ 1250

profit= 16%

SP=cp(100+profit) /100

=1250(100+16) /100

1250×116/100

= 1450



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions