1.

S.m.abdul samad sells a tobe secondes to vijay at a profit of 20%.vijay sells it to Mohan at a profit of 8%. lf the cost price of s.m.abdul samad tape recorder was RS 1500, for how much did Mohan buy it .​

Answer»

Answer:

Rs.1944

Step-by-step explanation:

CP for S.M. Abdul Samad = Rs.1500

Profit = 20%

SP for Abdul Samad = 120% of 1500 = Rs.1800

CP for VIJAY = Rs.1800

Profit = 8%

SP for Vijay = 108% of 1800 = Rs.1944

Hence, MOHAN BOUGHT it for Rs.1944.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions