1.

Rubi deposits 250 per month in a post officerecurring deposit account for 3 years. Whatamount will she get on maturity, if the rate ofinterest is 7.5% p.a.?​

Answer»

<P>Step-by-step explanation:

p = € 250

n = 3 YEARS

= 12×3

= 36 months

r = 7.5 %

SI = p×n(n+1)/2 × 1/ 12 × r/ 100

= 250 × 36 ×37/2 × 1/12 × 7.5 /100

= € 1083

M.V. =( p × n) + SI

= (250 × 36) + 1083

= 9000 + 1083

= 10083 (ans)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions