1.

Rotational K.E of a body is 10 J. If the angular momentum vector coincides with the axis ofrotation and its M.I about this axis is 5then its angular momentum is​

Answer»

Rotational K.E=1/2Iw² (w=angular VELOCITY)                 10=1/2 x 5 x w²                 20=5w²                 4=w²                w=2Thereforce, Angular momentum L=Iw                                                         =5 x 2 = 10 KG m/splease mark me brainliest



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions