1.

resistance of a metal wire of length 1m is 26ohmi if the diameter of the metal at that temperature using table 12.2 predict the meterial of the wire?​

Answer» TION:R=26 Ωl=1md−0.3mmr=2d=20.3×10−3=0.15×10−3mA=πr2=3.14×(0.15×10−3)2=0.071×10−6m2R=AρLor ρ=lRA=126×0.071×10−6=1.84


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions