1.

Rehana purchased a scooter in the year 2015 for ₹60000. If its value falls by 20% every year what will be the price of scooter after 2 years ?

Answer»

Initial AMOUNT = 60,000
falling rate per year = 20%
DECREMENT of amount in 1st year =20 % of 60,000
= 20 × 60,000/100 = 20 × 600 = 12,000
now, rest amount = 60,000 - 12,000
= 48,000

decrement of amount in 2nd year = 20% of 48,000
= 20 × 48,000/100 = 20 × 480
= 9,600
now, rest amount = 48,000 - 9,600
= 38,400 Rs

hence, price of scooter after TWO YEARS = 38,400 Rs.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions