Saved Bookmarks
| 1. |
Reema will lose 15%, if he sells a cow for ₹10200. For how much should he sell it to gain 15 %? |
|
Answer» Answer: Step-by-step EXPLANATION: Let’s assume X as the Price of the COW. To make the loss of 15%, she should sell the cow at the price, 15% lesser than it’s original price. so price she SOLD the cow is ((100–15)/100)*X = 10200 ==> 85/100*X=10200 Therefore, X=10200*100/85= Rs. 12000/-( actual price) Now, To make 15% profit on its original price she should sell the cow at a 15% higher rate therefore, S.P= 12000*115/100 ==>Rs. 13800/- (ANS)(price at which he will get 15% profit) |
|