1.

Ramu sold a plot of land for 2,40,000 gaining 20%. For how much did he purchase the plot?

Answer»

Cost price = ( 100/(100 + gain%)) * Selling price

= 100/100+20 * 240000

= 100/120 * 240000

= 200000.



Discussion

No Comment Found