Saved Bookmarks
| 1. |
Ramesh sold an article at a certain profit. Had he purchased the article for 12% less and sold it for 24% more, his profit percentage would have been 2.5 times his actual profit percentage. Find his actual profit percentage. |
|
Answer» Dear Student, ◆ Answer - Profit % = 28.57 % ● Explanation - Suppose RAMESH SOLD an article of cost price P at a profit of x %. If he had purchased it for 12 % LESS and sold it to 24 % more, profit % would have been 2.5 % more. SP × 124/100 - CP × 88/100 = 2.5 (SP-CP) 1.24SP - 0.88CP = 2.5SP - 2.5CP 2.5CP - 0.88CP = 2.5SP - 1.24CP 1.62CP = 1.26SP SP = 1.62CP/1.26 SP = 1.2857CP Profit percentage is calculated as - Profit % = (SP/CP - 1) × 100 Profit % = (1.2857CP/CP - 1) × 100 Profit % = (1.2857 - 1) 100 Profit % = 28.57 % Hope that's all... |
|