Saved Bookmarks
| 1. |
Ramesh biys a book for rs. 500 how much should he sell it for to gain a profit lf 12% |
|
Answer» Solution : -------------- C. P. of the book = 500 Gain = 12 % S.P. = 112% of 500 -------------------------------- [( 100 + profit% / 100) x C.P.)] So, Ramesh should book for RS 560 to gain 12% profit. _______________________________________ Any problem in UNDERSTANDING the solution , please ask in the comment BOX. |
|