1.

Ram collected 46.5 kg of sugar. krishna collected 35.5kg of sugar. they needed in all 200 kg of sugar. how much more sugar did they have to purchase?

Answer»

How much RAM COLLECTED(sugar) = 46.5 kg
how much KRISHNA collected(sugar) = 35.6 kg
how much they both have (sugar) = 46.5 kg + 35.5 kg = 82 kg
how much they need = (200 - 82) kg
= 118 kg



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions