1.

Raj drives slowly along the perimeter of a rectangular park at 24 kmph and completes one full round in 4 minutes. if the ratio of the length to the breadth of the park is 3:2, what are its dimensions?

Answer»

24 kmph = 24×100060=40024×100060=400 m / min
In 4 MINUTES he covered 4 x 400 = 1600 m
This is equal to the perimeter 2 ( l + b) = 1600
But l : b = 3:2
Let l = 3k, b = 2k
Substituting, we get 2 ( 3k + 2k ) = 1600 => K = 180
So dimensions are 480 x 320



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions