1.

Rahul spent 48% of his salary and deposited the remaining money in a bank. if he deposited Rs.18720 money in the bank, how much money did he spend?​

Answer»

Answer:

Total SALARY be x

Spent = 0.48x

Deposited = total - spent

18720 = x - 0.48x

18720 = 0.52x

18720/0.52 = x

36000=x

Spend = 36000 - 18720

= 17280

If you get your answer PLZ LIKE it and ADD as brainliest



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions