1.

Q19 A body is projected at an angle 60° with the horizontal with kinetic energy K. When the velocity makes an angle 30° with the horizontal, the kinetic energyof the body will bea k/2b к/зc 2K/3d зк/4​

Answer»

Given,1/2xm u² = KVX = VCOS 30°Ucos 60°Ucos 60° = Vcos 30°V = u/√3Ke = 1/2xmxv²Ke = 1/2m (u/√3)KE = 1/2m u²x1/3 So the ANSWER is (B) k/3



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions