Saved Bookmarks
| 1. |
★ Qᥙเᤁᤁ :➽ A force F = ( 2 + x ) acts on a particle in x-direction where F is in newton and x in meter.Find the work done by this force during a displacement from x = 1.0 m to x = 2.0 m ✰ Cᥣᥲss - 9th ✰ Ꮪᥙbjᥱᥴt - ⅌ᖾყ⳽เᥴ⳽ ✰ Cᖾᥲρtᥱɾ - Work ⅌oᥕᥱr ᥲᥒd EᥒᥱrgყᎡᥙᥣꫀ᥉:✎⃞ Ɲꪮ Ꮪρᥲm ^^"✎⃞ Ɲꪮ Coρყ ⅌ᥲstᥱ :)––––––––––––––––☆ Aᥣᥣ thᥱ bᥱst☆ Thanks In advance : ᥎ |
| Answer» NE = F.xF.X= (2+x)x = 2x+x²at x= 1 , W= 2(1)+1² = 3Jat x= 2, W = 2(2)+2² = 8 JNet WORK done = 8-3 = 5JYou can ask me questions DIRECTLY | |