Saved Bookmarks
| 1. |
Q.33 A physical quantity P is related to four observables a, b, c and d as follows:- P= a bP / VcdThe percentage errors of measurement in a, b, c and d are 1%, 3%, 4% and 2% respectively. What isthe percentage error in the quantity P? If the value of P calculated using given relation turns out tobe 3.367 to what value should the result be rounded off? |
| Answer» GIVEN that, P:9,16,29,54,103,...and R:2,12,36,80,150,252,...t n for sequence P is a2 n−1 +bn+ci.e t n =a2 n−1 +bn+cPutting n=1 for first TERM∴a+b+c=t 1 =9and t n for R is given by t n =A+Bn+Cn 2 +Dn 2 Putting n=1 for the first term we get∴A+B+C+D=t 1 =2 THEREFORE, (a+b+c)(A+B+C+D=2)=9×2=18Ans: B | |