1.

Probability of getting at one 5 in rolling two dice

Answer»

Solution

total no of possible OUTCOMES= 36

no. of FAVOURABLE outcomes= 2

p(getting a 5)= 2/36

= 1/18


_____________
hope it helps☺☺



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions