1.

Pranav took a loan of $1800 with a rate of simple interest that was 3 times the time period in years. At the end of the time period, Pranav paid a total interest of $216. What was the time period and rate of interest per annum?

Answer»

P = 1800$

T = 3R

SI = 216$


SI = (P*T*R)/100

216 = (1800*3R*R)/100

216 = 18 * 3R * R

216/18 = 3*R^2

12 = 3* R^2

4 = R^2

R = SQRT(4)


R = 2%


T = 3R

T = 3*2

T = 6 YEARS


Rate of interest per annum = 2%

Time period = 6 years.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions