1.

Position of a particle moving along x-axis is given by x=t⁴-3t³+4t²+1 . where x is in meters and t is in seconds — 1) find position of particle at t=2sec.2) find the displacement of particle on the time interval from t=0. to t=2sec​

Answer»

nThe position of a particle MOVING along X - axis is defined as x(t) = t⁴ - 3t³ + 4t² + 1 with respect to time. FIND the position of the particle at t = 2sFind the displacement of the particle between t = 0s to t = 2sSolution When t = 2s,x would be 9 units Displacement is 8 mGivenThe position of the particle is defined as :When t = 2s,the particle would be at :The particle is 9 units AWAY from the origin When t = 0s,Displacement of the particle would be :



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions