Saved Bookmarks
| 1. |
Plz help me i have to post my assignment urgently plz help |
|
Answer» Answer: 13500 and 26500 Step-by-step explanation: Let Rs x be INVESTED at 4% per annum, then, Rs 40000-x is invested at 6%per annum SI at 4% per annum = x*4*1/100 SI at 6% per annum = (40000-x)*6*1/100 Thus, [x*4*1/100] + [(40000-x)*6*1/100] = 2130 = (4x+240000-6x)/100 = 2130 = 4x + 240000 - 6x = 213000 = 240000 - 213000 = 2X = 27000 = 2x Thus x = 13500 Hence, 13500 is invested at 4% per annum And (40000-13500) =26500 is invested at 6% per annum. |
|