1.

Plz answer fast11th std chemistryplz the number of molecules in 22.4 cm³ of nitrogen gas at STP is .....​

Answer»

Answer:

1 cm3 = 1ml

then 22.4 cm3 = 22.4ml

Then no. of moles=22.4ml/22.4=1 mole

Then no.of MOLECULES= no.of moles ×Avogadro's no.

= 1×6.022×10to the POWER 23

=Ans= B

Hope this will HELP u

Mark as brainly



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions