Ratio of incomes of A and B = 5 : 3 = 5x : 3xRatio of expenses of A, B and C = 5y : 5y : 2YC’s EXPENDITURE = 2y = 2000so, y = 1000Therefore A’s expenditure = 5y = 5000Given that B’s saving = 7003x – 5y = 7003x = 700 + 50003x = 5700x = 1900 A’s income = 5x = 5 x 1900 = 9500A’s saving = 9500 – 5000 = 4500if this HELP then PLZ mark as BRAINLIEST........
Your experience on this site will be improved by allowing cookies. Read Cookie Policy