1.

Pliz guys I want answer fast and correct ​

Answer»

length = 7.5 cmExplanation:let ' Ri ' be the resistance of iron wire ,' Rs ' be the resistance of silver WIREAND ' A ' be the area of both the wires.( they have equal area because they have equal thickness )Given, Ri = Rs _________________ (i)SINCE the length is given as 12cm = 0.12mRi = rho × length / area = 10 × 10^-8 × 0.12 / ARi = 1.2 × 10^-8 / A _________________ (ii)let length of silver wire be ' l ' m .Rs = rho × length / areaRs = 16 × 10^ -8 × l / A _______________ (iii)from (i),(ii) and (iii) ,1.2 × 10^-8 / A = 16 × 10^-8 × l / A10^-8 and A can be cancelled on both sides,=> 1.2 = 16l=> l = 1.2 / 16 = 0.075 m = 7.5 cmHope this will HELP you.If so please mark me brainliest.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions