Saved Bookmarks
| 1. |
Please solve the 7th quesyion asap!! |
|
Answer» of handle =40cm or 0.4mForce APPLIED = 150NMoment arm = Force × Length of handleMoment arm =150×0.4 Moment arm =60NmLength of the handle to open the NUT by APPLYING a force of 50N =Moment arm =60NmForce =50NLength =?Moment arm = Force × Length of handleLength of handle =Moment arm/ForceLength of handle =60Nm/50NLength of handle =1.2mtherefore the length of the handle must be 120cm to open the nut by applying a force of 50N. |
|