Hi...☺Here is your answer...✌GIVEN THAT,Speed of an AIRCRAFT, S = 2.012×10³ km/hWe have to find DISTANCE COVERED in 3 h 30 minTime , T = 3h 30 min T = 3h + (1/2) h __[ ∵ 30 min = (1/2) h]T = (3×2+1)/2 hT = 7/2 hNow, We know thatDistance , D = S×TD = 2.012 × 10³ × 7/2 D = 2.012×7/2 × 10³D = 1.006×7 × 10³D = 7.042 ×10³ kmHENCE,The distance covered by aircraft in 3 hour 30 minutes is 7.042×10³
Your experience on this site will be improved by allowing cookies. Read Cookie Policy