1.

Please answer fast I will mark u BRANLIST​

Answer»

hatThe radius of the ORBIT = 42250 kmFind outSpeed if it takes 24 hours to revolve around the earthSolutionTherefore, circumference of the orbit = 2*π*42250km = 265571.42 kmTime taken for the orbit = 24 hoursTherefore, SPEED of the satellite = 11065.4 km.h-1The satellite ORBITS the EARTH at a speed of 11065.4 kilometers per hour.hope it helps you



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions