1.

Physics ❤How much positive and negative charge is there in a cup ?______ NO SPAM !​

Answer»

h positive and negative charge is there in a cup of water?Suppose the the mass of water contained in a cup is 250 g. The MOLECULAR mass of water is 18 g.NUMBER of molecules PRESENT in 18 g of water = Avogadro's number = 6.02 × 10²³ Number of molecules present in a cup (or 250 g) of water Each molecule molecule of water ( ) contains 2 + 8 = 10 ELECTRONS as well as 10 protons. Total number of electrons or protons present in a cup of water, N' = n × 10 = 8.36 × Tot negative charge carried by electrons or total positive charge carried by protons in a cup of water, q = n'e = 8.36 × × 1.6 × C = 1.33 × C____________________________



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions