1.

Pardeep buys 1000 shares of par value of Rs. 10 each of a company whichpays annual dividend of 15% at such a price that he gets 5% on his investment.Find the market value of a share. (2)Sec

Answer»

1000×10=10000

10000×15/100= 1500
but A/q
5%= 1500
1%=1500/5
100%=1500×100/5=30000
so MARKET VALUE of each SHARE = 30000/1000=30



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions